Wymijanie, omijanie, cofanie na drodze – podstawowe zasady

Wymijanie, omijanie, cofanie na drodze – podstawowe zasady

Kodeks ruchu drogowego reguluje obowiązki kierujących pojazdami podczas wykonywania manewru wymijania i omijania. Jednym z nich jest konieczność zachowania bezpiecznego odstępu pomiędzy wymijanym (omijanym) pojazdem lub innym uczestnikiem ruchu. Nie określa jednak dokładnej odległości, która wskazywałaby na bezpieczną. Jakimi regułami się kierować, aby w sposób prawidłowy i bezpieczny wykonać wspomniane manewry?

fot. yetanotherroverandom

fot. yetanotherroverandom

Wymijanie – definicja i obowiązujące zasady

Wymijanie definiowane jest jako przejeżdżanie lub przechodzenie obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w przeciwnym kierunku (Art. 2 pkt. 26).

Przy wykonywaniu tego manewru należy zachować bezpieczny odstęp od wymijanego pojazdu lub uczestnika ruchu, a w razie potrzeby zjechać na prawo i zmniejszyć prędkość lub zatrzymać się.

Wymijanie dwóch pojazdów na zwężonym odcinku jedni może zostać oznaczone znakami wyjaśniającymi, która ze stron ma pierwszeństwo przejazdu. Pierwszym znakiem, który o tym mówi jest znak oznaczony jako B-31, określający pierwszeństwo pojazdów nadjeżdżających z przeciwka. Znak ten jednoznacznie zabrania wjazdu lub wejścia na zwężony odcinek jezdni, jeżeli zmusiłoby to kierujących znajdujących się na tym odcinku jezdni lub zbliżających się do niego z przeciwnej strony do zatrzymania się.

W celu ustalenia pierwszeństwa na zwężonym odcinku jedni może znajdować się także znak D-5, oznaczający, że kierujący przejeżdżają lub przechodzą przed pojazdami zbliżającymi się z kierunku przeciwnego.

d-5
D-5 – pierwszeństwo przed nadjeżdżającym z przeciwka

b-31
B-31 – pierwszeństwo przejazdu nadjeżdżającego z przeciwka

Co to jest omijanie

Omijanie w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym oznacza przejeżdżanie lub przechodzenie obok nieporuszającego się pojazdu, uczestnika ruchu bądź przeszkody (Art.2 pkt.27).

Wykonując ten manewr na drodze należy, podobnie jak w przypadku wymijania zachować bezpieczny odstęp od omijanego pojazdu, uczestnika ruchu lub przeszkody, a w razie potrzeby zmniejszyć prędkość. Istotne jest, że w przypadku omijania pojazdu, który sygnalizuje zamiar skrętu w lewo, możliwe jest wykonanie tego manewru jedynie z jego prawej strony.

Bezwzględnie zabronione jest omijanie pojazdu, który zatrzymał się, aby ustąpić pierwszeństwa pieszym. Ten sam zakaz obowiązuje podczas zatrzymania pojazdu przed przejazdem kolejowym, oczekującego na otwarcie ruchu. Zakaz dotyczy sytuacji, gdy manewr byłby związany z wjazdem na pas dla przeciwnego kierunku ruchu.
Cofanie – podstawowe reguły podczas wykonywania manewru

Cofanie to manewr, który oznacza jazdę tyłem do kierunku ruchu. Ustawa o ruchu drogowym nie definiuje szczegółowo pojęcia cofania. Zgodnie z przepisami ruchu drogowego, przy cofaniu należy ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu i zachować szczególną ostrożność, a szczególnie – sprawdzić, czy wykonywany manewr nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia. Należy także upewnić się, czy za pojazdem nie znajduje się przeszkoda, a w przypadku pojawienia się trudności, przepisy nakazują kierującemu do zapewnienia sobie pomocy innej osoby.

Zabrania się cofania pojazdu:

  • na moście,
  • wiadukcie,
  • w tunelu,
  • na autostradzie i drodze ekspresowej.

Jeżeli macie jakiekolwiek pytania związane z opisywanymi manewrami – piszcie w komentarzach, a my postaramy się jak najszybciej rozwiać Wasze wątpliwości.

Leave a Reply


WordPress Anti-Spam by WP-SpamShield

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress