Włączanie się do ruchu drogowego – główne zasady

Włączanie się do ruchu drogowego – główne zasady

24 Cze, 2013 | | ,
ABC kierowcy

Włączanie się do ruchu jest jednym z podstawowych manewrów realizowanych podczas poruszania się pojazdem. Następuje wówczas, gdy kontynuowanie jazdy rozpoczyna się po postoju lub zatrzymaniu, które nie wynika z przepisów ruchu drogowego lub warunków, aktualnie panujących na drodze. Wykonanie go wymusza od kierowców przestrzegania reguł związanych z zachowaniem bezpieczeństwa, z których najważniejsze to konieczność ustąpienia pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu oraz zachowanie szczególnej ostrożności. Co na temat włączania się do ruchu mówi kodeks ruchu drogowego?

Fot. Richard Masoner/Cyclelicious

Fot. Richard Masoner/Cyclelicious

Włączanie się do ruchu to zazwyczaj jedno z pierwszych zadań, z którym należy się zmierzyć podczas praktycznego egzaminu na prawo jazdy. Wykonuje się je już na etapie wyjazdu z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego celem sprawdzenia umiejętności egzaminowanego w ruchu miejskim. Realizacja tego zadania w sposób błędny nie daje możliwości kontynuowania egzaminu ze względu głównie na nieustąpienie pierwszeństwa innym pojazdom, znajdującym się na drodze. Zadania, które kwalifikują się do drugiego podejścia zostały przedstawione w artykule opisującym kroki składające się na egzamin praktyczny na prawo jazdy.

Włączanie się do ruchu

Kodeks o ruchu drogowym dokładnie opisuje sytuacje na drodze, które zalicza się do włączania się do ruchu. Poza wspomnianymi wcześniej przypadkami występuje także w trakcie wjeżdżania:

  • na drogę z nieruchomości, obiektu przydrożnego lub dojazdu do takiego obiektu z drogi niebędącej drogą publiczną oraz ze strefy zamieszkania. Przykładowo chcąc wjechać na drogę z podwórka, znajdującego się przy domu czy podczas wyjeżdżania ze stacji benzynowej;
  • na drogę z pola, lub na drogę twardą z drogi gruntowej;
  • na jezdnię z pobocza, chodnika lub pasa ruchu dla pojazdów powolnych, a także na jezdnię lub pobocze z drogi dla rowerów (wyjątkiem jest wjazd na przejazd dla rowerzystów);
  • pojazdem szynowym – z zajezdni lub na drogę z pętli.

Zasady, których należy przestrzegać

Wykonanie opisywanego manewru w sposób prawidłowy zakłada przestrzeganie pewnych reguł mających związek z bezpieczeństwem na drodze. Podstawowe z nich to:

  • ustąpienie pierwszeństwa innemu pojazdowi,
  • zachowanie szczególnej ostrożności,
  • nie utrudnianie ruchu innym uczestnikom ruchu drogowego,
  • sygnalizowanie kierunkowskazem zamiaru włączenia się do ruchu, który wymaga zmiany dotychczas zajmowanego pasa lub kierunku jazdy.

Pojazdy, takie jak autobus czy trolejbus podczas włączania się do ruchu, które ma miejsce, po zatrzymaniu się na przystanku celem wysadzenia lub zabrania podróżnych mają pierwszeństwo przed innymi pojazdami. Widząc sygnał kierunkowskazu oznaczający zamiar zmiany pasa ruchu nadawany przez taki autobus należy umożliwić kierującemu wjazd. W takiej sytuacji powinno się zmniejszyć prędkość lub nawet całkowicie się zatrzymać i umożliwić autobusowi włączenie się do ruchu.

Leave a Reply


WordPress Anti-Spam by WP-SpamShield

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress