Pierwsza pomoc na drodze, czyli jak postępować będąc na miejscu wypadku

Pierwsza pomoc na drodze, czyli jak postępować będąc na miejscu wypadku

Udzielenie pierwszej pomocy to obowiązek każdego kierowcy, który znajdzie się w sytuacji zagrażającej zdrowiu, czy życiu innych uczestników ruchu. Pierwszym podstawowym działaniem powinno być podjęcie czynności mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu wypadku poprzez ustawienie trójkąta ostrzegawczego. W przypadku rozbitego samochodu istotne jest wyłączenie stacyjki oraz, jeżeli jest taka możliwość odłączenie akumulatora. Co dalej?

trojkat_ostrzegawczy

fot. link01942

Zabezpieczenie miejsce zdarzenia

Będąc świadkiem zajścia na drodze ważne jest odpowiednie zaparkowanie własnego samochodu z zachowaniem takiej odległości, aby nie był narażony na uszkodzenia zewnętrzne powiązane z wypadkiem. Koła pojazdu powinno się skierować w stronę pobocza, następnie zaciągnąć hamulec ręczny oraz włączyć światła awaryjne.

W przypadku, gdy wypadek miał miejsce po zmroku istotne jest, aby mieć na sobie założoną kamizelkę odblaskową lub odróżniać się innym jasnym materiałem. Trójkąt ostrzegawczy stawia się tuż za pojazdem w terenie zabudowanym, a 60 m od pojazdu w terenie niezabudowanym, 100 a nawet 150 m na drogach ekspresowych i autostradach. Odległość ta jest regulowana przepisami kodeksu ruchu drogowego.

Czynności ratownicze – krok po kroku

Na początku oceniamy stan osób poszkodowanych. Ofiary zostawiamy w środku pojazdu chyba, że pojawi się jedna z trzech poniższych sytuacji:

  • możliwe jest jego zapalenie się
  • możliwe jest najechanie na pojazd przez inny pojazd,
  • konieczna jest reanimacja osób poszkodowanych.

Udzielanie pierwszej pomocy, jeżeli istnieje taka możliwość powinno odbyć się bez zmiany pozycji poszkodowanego. Należy wówczas zakładać, że ma on uszkodzone kręgi szyjne oraz zapewnić mu możliwość swobodnego oddychania poprzez przytrzymanie głowy i szyi ofiary.

Po wyjęciu ofiary z pojazdu układamy ją w pozycji bocznej, zapewniając drożność dróg oddechowych oraz zabezpieczając ją przed zachłyśnięciem.

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy osoba jest przytomna i oddycha. W tym celu można próbować nawiązać kontakt z ofiarą, poprzez lekkie potrząśnięcie osoby i zadanie jej pytania o to, co się wydarzyło. Sprawdzenie, czy poszkodowany oddycha weryfikuje się przykładając policzek do jego twarzy i w ten sposób wyczucie na swoim policzku ruchu powietrza.

Należy także obserwować ruchy klatki piersiowej poszkodowanego, jednak, gdy stwierdzimy brak oddechu, niezwłocznie przystępujemy do zastosowania sztucznego oddychania oraz przeprowadzenia masażu serca. Powinien zostać on zrealizowany w stosunku 30 uciśnięć mostka i 2 wdechów. Czynności te prowadzi się do momentu przyjazdu karetki pogotowia, chyba, że wcześniej stwierdzono, że powróciło ciśnienie krwi ofiary i zaczęła ona oddychać.

Będąc na miejscu zdarzenia możemy zaobserwować osoby, które będą znajdowały się w szoku powypadkowym oraz nie będą chciały pozostać na miejscu wypadku. W tej sytuacji trzeba namówić je do pozostania oraz obserwować ich zachowanie. Zaleca się sprawdzenie tętna, poprzez przyłożenie do szyi trzech środkowych palców dłoni.

W przypadku wystąpienia krwotoku u osoby poszkodowanej powinno się założyć jej opatrunek uciskowy oraz podnieść do góry zranioną kończynę. Do opatrzenia rany należy użyć jałowego opatrunku, a bezpośrednio na ranę przyłożyć jałową gazę, gdyż nie będzie ona przywierać do krzepnącej krwi.

Jak zgłosić wypadek pogotowiu ratunkowemu

Dzwoniąc pod numer 112 lub 999 zostaniemy połączeni z centralą pogotowia, której należy przekazać szereg istotnych informacji. Pierwszą z nich jest określenie lokalizacji miejsca zdarzenia, należy wówczas podać dokładny adres, a jeżeli nie jest on możliwy do ustalenia – punkty charakterystyczne. Kolejno podajemy swoje nazwisko oraz numer telefonu, z którego dzwonimy, następnie krótko, a treściwie opisujemy co się wydarzyło. W tym miejscu możemy zostać poproszeni o podanie liczby osób poszkodowanych oraz określenie stanu ich zdrowia na podstawie wcześniej przeprowadzonego wywiadu.

Przykładowo:Na drodze krajowej nr 18, jadąc w kierunku Wrocławia doszło do wypadku. Nazywam się Anna Nowak i dzwonię z numeru 123 456 789. Podejrzewam, że w momencie wykonywania manewru wyprzedzania zderzyły się dwa samochody. Są trzy osoby poszkodowane, w tym jedno dziecko. Z samochodów wyciekają płyny, nie można ich otworzyć. Wszyscy poszkodowani są przytomni.

Pamiętajmy, że w przypadku pojawienia się sytuacji wypadkowej powinniśmy doskonale orientować się jak zareagować. Od tego bowiem może zależeć życie nasze i naszych najbliższych. Warto więc dokładnie zapoznać się z obowiązującymi zasadami i w przypadku wystąpienia zdarzenia – odpowiednio ich przestrzegać.

Leave a Reply


WordPress Anti-Spam by WP-SpamShield

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress